Etkinlikler

bt3Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, 11.06.2011 tarihinde THK Antalya Şube Başkanlığını ziyareti sırasında, şubenin çalışmaları ile ilgili bilgiler almış ve bir basın toplantısı düzenleyerek, THK' nun faaliyet ve projelerini anlatmıştır.


BASIN TOPLANTISINDAN ANA KONULAR:


HAVACILIK VE UZAY ÜNİVERSİTESİ

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, Türkiye’nin en önemli havacılık ve uzay üniversitesini kurduklarını ve bu sene eğitim vermeye başlayacaklarını söyledi. Yıldırım, “Seneye astronot yetiştirme çalışmalarına başlayacağız. Planımız 2023 yılında Ankara THK Tesislerinden içinde Türk astronotların bulunduğu mekiği uzaya göndermek” dedi.

Türk Hava Kurumu’nun Antalya Bürosu’nda basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Osman Yıldırım, kurdukları THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi’nin Ankara kampüsünde Hava İşletme Fakültesi ve Hava Ulaştırma Fakültesi, İzmir kampüsünde ise Hava Ulaştırma Fakültesi ve Havacılık Meslek Yüksekokulu’nun hizmet vereceğini açıkladı. Bu sene Ankara’da 20′si burslu 120 öğrencinin, İzmir’de ise 250 öğrencinin öğrenim göreceğini belirten Yıldırım, “5 yıl içinde THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi tam kapasite çalışacak. Seneye astronot yetiştirme çalışmalarına başlayacağız. Planımız 2023 yılında Ankara THK Tesislerinden içinde Türk astronotların bulunduğu mekiği uzaya göndermek” dedi.

Önümüzdeki yıldan itibaren Ar-Ge’ye de önem vereceklerinin altını çizen THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, şunları anlattı: “Havacılık sektörünün ihtiyacı olan tasarım, buluşlar, malzeme ve tesisat geliştirilmesi üniversitenin personeli tarafından yapılacak. Biz okuttuğumuz 10- 20 bin öğrenci ile değil yüzde 100 iş garantimizle övüneceğiz. Mezunların hepsi iş bulacak. Belki 1-2 tanesi bulamayacak onlar da çalışmak istemediği için bulamayacak. İlk yıllarda yetiştirdiğimiz gençlerin çoğunluğunu kimseye kaptırmak istemiyoruz. Onlar üniversite uçuş merkezlerinde görev yapacak. Dünyada bizimki dahil 37 uçuş üniversitesi var. Amerikalılar bu işte çok iyi olduğu için onlarla işbirliği yapıyoruz. Öğrencilerimiz eğitimlerinin 1-2 yılını ABD de geçirecekler. ABD uzay üniversitenin müfredatıyla örtüştüğü için hem bizim rektörümüz hem ABD’li rektörün imzasıyla diploma sahibi olacaklar. ” 

FAI GENEL KURULU ANTALYA’DA YAPILACAK

Osman Yıldırım, Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI)’nin 2012 yılındaki genel kurul toplantısının Antalya’da gerçekleştirileceği haberini de verdi. THK’nun 1929 yılından beri FAİ’nin üyesi olduğunu belirten Yıldırım, “Bu üyeliği başarılı bir şekilde yürütüyoruz. 2010 yılından beri de bu organizasyonun başkan yardımcılığı görevinde bulunuyoruz. 2012 yılında yapılacak FAİ’nin genel kurulunu Antalya’da yapılacak. Bütün ülkelerin başkanları Antalya’ya gelecek. FAİ’nin genel kuruluna genelde 250 kişi katılır. Antalya’daki genel kurula 500’ün üzerinde havacılık uzmanı katılacak.” bilgilerini verdi.


ANTALYA’YA UÇUŞ MERKEZİ

Üniversitenin Ankara ve İzmir’de sınırlı olmayacağını ileride Antalya’ya da yüksekokul veya fakülte açmayı düşündüklerini belirten Osman Yıldırım, “Antalya’ya da gelmek istiyoruz. Tesisle ilgili sıkıntımız var. Sorunu halledince burada da açacağız. Karain uçuş merkezini açtık, orada gençlere havacılıkla ilgili eğitim vereceğiz. Karain’i yangın uçakları ve helikopterlerin üssü yapacağız. Çünkü burada çok fazla yangın oluyor” dedi. 

ANTALYA'DA TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ

Antalya Karain'de açılan uçuş merkezini yangın uçakları ve helikopterler için üssü yapma kararlılığında olduklarını anlatan Osman Yıldırım, "Antalya dünyanın yıldızı, turizm konusunda gelişmiş bir şehir. Denizi, golf sahalarıyla isim yapmış, buna havacılık da eklenince turizmin çeşitlendirilmesi sağlanacak. Burayı Uluslararası Havacılık Federasyonu'nun (FAI) üyelerinin eğitim yapacağı merkez haline getirmeyi arzu ediyoruz. FAİ'nin 2012'deki genel kurulunu Antalya'da yapacağız. Burada her yıl uluslararası paraşüt, planör, model uçak gibi şampiyonaları burada yapmak istiyoruz. Burası cazibe merkezi herkes buraya gelmek istiyor' diye konuştu.

ANTALYA'YA YAPAY RESİF İÇİN UÇAK

Yıldırım, Dedeman ile Talya Otelleri arasında denize, kullanılmayan bir uçağı indireceklerini belirterek, "Antalya turizmine de böyle bir katkı sağlamak istiyoruz. Bu bölgede su altı yaşamına katkıda bulunarak dalış turizmi canlandırılabiliriz" dedi.

ANTALYA'DA SÜREKLİ KONUŞLU BİR ADET YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI

THK’nın 2 yangın söndürme uçağı aldığını toplam 9 uçağa ulaştıklarını söyleyen Osman Yıldırım, “Gece yangın söndürme kabiliyeti sağlıyoruz. İnşallah bundan böyle gece de yangın söndürebileceğiz. Gece söndürme kabiliyeti olan uçak henüz Avrupa’da bile yok. Bunu Türkiye’ye ilk defa THK kazandırıyor. Uçağın birini Antalya’ya göndereceğiz” diye konuştu.

Basın toplantısını haber yapan 11.400 siteden bazıları :

http://www.havacilikhaberleri.org/italya-ile-thk-yangin-sondurmede-isbirligi-yapacak/

http://www.airporthaber.com/thk-hedef-buyuttu--33071h.html

http://www.gokyuzuhaberci.com/15740/thk-yangin-sondurme-ucagini-italya-ya-kiraya-verdi/

http://www.skyturk.net/haber/italya--yanginlarini-turk-ucagiyla-sondurecek-cevre-3361.html

http://www.ucuyorum.com/threads/56174-turk-hava-kurumu-thk?p=519672

http://www.netgazete.com/News/782734/%C4%B0talya_orman_yanginini_turk_ucagi_ile_sondurecek.aspx

http://www.haberyurdum.com/yazdir-1-82262/

http://www.antalyainternethaber.com/2011/06/onumuzdeki-sene-turk-astronot-yetistirmeye-baslayacagiz/

http://haberler.com/italya-ile-thk-yangin-sondurmede-isbirligi-yapacak-2790824-haberi/

http://www.cihan.com.tr/cihanhaber/newsAction!captionNews;jsessionid=2CFE3887E1189B82BF68B76074DC4D6C?newsId=337573&categoryId=1

http://www.kirpihaber.com/yurt/onumuzdeki-sene-turk-astronot-yetistirmeye-basliyacagiz-h14976.html

http://www.haberayna.com/%C4%B0talya-orman-yang%C4%B1nlar%C4%B1n%C4%B1na-T%C3%BCrk-u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1-_73544.html

http://www.haberinozu.com/guncel/italya-orman-yanginlarini-turk-ucagi-ile-sondurecek.htm

http://news.massivelabs.net/23_son_dakika/86652_italya_ile_thk_yangin_sondurmede_isbirligi_yapacak.html

http://www.haberyurdum.com/italya-orman-yanginlarini-turk-ucagi-ile-sondurecek-haberi-82262/

http://www.namehaber.com/haber-26420-italya-orman-yanginlarini-turk-ucagi-ile-sondurecek.html

http://www.haber50.com/italya,-orman-yanginlarini-turk-ucagi-ile-sondurecek-466451h.htm