Etkinlikler

yangin3Türk Hava Kurumu'nun orman yangınlarına müdahale amacıyla aldığı yedi adet CL-215 tipi Amfibik uçaklardan ikisi, görev yapacağı Antalya'ya geldi.
THK'nın orman yangınlarına müdahale amacıyla uçak filosuna yeni kattığı Ateş Savaşçısı olarak bilinen Kanada yapımı CL-215 tipi yangın söndürme uçağından biri, görev yapacağı Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali'ne iniş yaptı. Yangın söndürme uçağını, THK Antalya Şube Temsilcisi Vasıf Yüceliş'in başkanlığında THK Antalya Şube Yönetimi, Muratpaşa ve Döşemealtı Kaymakamları, DHMİ Başmüdürü ve yardımcıları, Antalya havalimanı terminal işletmesini yapan ICF'in yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerinden oluşan bir heyet karşıladı. Yüceliş, Antalya'ya inen ekibin lideri ve  gelen uçağın pilotu Süleyman Selçuk'a çiçek takdim etti.

THK Antalya Şubesi Başkanı Vasfı Yüceliş, yaptığı açıklamada, Antalya'da görevlendirilen uçakların geldiğini ve uçakların ekim ayına kadar Antalya'da konuşlanacağını açıkladı. Yangının çıkmaması için her türlü tedbirin alınması gerektiğine dikkati çeken Yüceliş, yangın çıktıktan sonra da kısa sürede müdahale etmenin önemini anlattı.

Antalya'da görevlendirilen uçağın pilotu ve İsrail'in Hayfa kentinde geçen yıl yaşanan orman yangınında söndürme çalışmalarına katılan Türk ekibinin lideri Süleyman Selçuk, Türkiye'de ve yurt dışında kendini ispat etmiş Kanada yapımı bu uçağın Antalya'da görev yapacağını söyledi. Amfibik (suya ve karaya iniş yapabilen) özellikteki uçağın 15 dakikada hazırlığını tamamlayarak 12 saniyede 6 ton su kapasitesindeki tanklarını doldurup yangınlara müdahale edebileceğini vurgulayan Selçuk, havada en az dört saat kalabilme özelliğine sahip uçağın THK bünyesine önemli bir kazanç olduğunu vurguladı. Uçağın sıfır maliyetinin şu an 35 milyon dolar civarında olduğunu anlatan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti: "Bu uçaklar, fedakar milletimizin bağışlarıyla THK'nın aldığı uçaklardır. Orman Genel Müdürlüğü ile işbirliğiyle bu önemli görevleri yerine getirmektedir. Hem milli hem de insanlığın serveti ormanları koruyabilmek gurur vesilesidir. Bir tek ağacı bile kurtarabilmek ayrı bir mutluluk kaynağıdır."

Konuyla ilgili basında çıkan haberlerin linkleri aşağıda sunulmuştur. Resimler için tıklayınız.

http://www.antalyahaberbulteni.com/CLK-215-Ate-Savacs-Antalyada-1907.html

http://www.havacilikhaberleri.org/ates-savascisi-gorevde/

http://www.sondakika.com/haber-antalya-ya-2-yangin-sondurme-ucagi-2761518/

http://www.havacilikhaberleri.org/antalyaya-2-yangin-sondurme-ucagi/

http://www.turkairport.com/havacilik/antalyaya-2-yangin-sondurme-ucagi/

http://www.haberler.com/antalya-ya-2-yangin-sondurme-ucagi-2761518-haberi/

http://www.medya73.com/clk-215-ates-savascisi-antalyada-haberi-666889.html

http://www.antalyainternethaber.com/2011/05/antalyaya-2-yangin-sondurme-ucagi/

http://www.konsensushaber.com/gundem/13814.html

http://www.haberakdeniz.com/antalya/antalyaya-2-yangin-sondurme-ucagi.html

http://www.yenilider.com/haber/886-ates-savascisi-antalyada

http://www.haberapron.com/ates-savascisi-antalyada-nobet-tutacak/

http://www.haberfx.net/clk-215-ates-savascisi-antalyada-haberi-395130/

http://www.starkibris.net/index.asp?haberID=92491

http://www.ayyildizgazetesi.com/haber-11749-Ates-Savascisi-Antalyada.html