Etkinlikler

Sayın Valimizi ZiyaretTürk Hava Kurumu tüzüğü gereği onursal üyemiz olan Antalya Valisi Dr.Ahmet Altıparmak, 08 11 2010 tarihinde Şube Başkanı E.Hava Albay Vasıf Yüceliş,

Başkan yardımcısı Doktor Okan Yılmaz ve Denetleme kurul üyesi Erdoğan Şahin ile ziyaret edilerek, yakasına THK rozeti takılmış, kendisine THK tüzüğünün bir özeti, yangın söndürmede büyük başarı sağlayan CL-215 amfibik yangın söndürme uçağının bir maketi ve THK'na ait madalyon takdim edilmiştir.

Ziyarette birçok konu görüşülmüş olup, özet olarak bu konular;

1. THK’nın asli görevi; Türk gencinde havacılık sevgisi yaratmak amacıyla, havacılığın her dalında yetiştirmek ve Türkiye’de havacılığın kuruluş ve gelişmesini sağlamaktır. Sportif havacılıkta tek yetkili kurum olan THK’nın imkan ve kabiliyeti ile tecrübesine sahip ikinci bir kuruluş bulunmamaktadır. Bizde bu amaçla: güzel Antalya'mızda, eğitim kurum ve kuruluşlarımızda, havacılık kulüplerinin ve kollarının kurulmasını, yönetmeliklere göre teşvik etmekte, çalışmalarına yardımcı olmakta, destelemekte ve denetimlerini yapmaktayız. Bu maksatla çeşitli kurslar açmakta, Karain pistimizde en kısa zamanda hava spor ve eğitim tesisi kurmak amacıyla buranın altyapı eksikliklerini tamamlamaya çalışmaktayız. Ayrıca, hak edenlere FAI ve THK’na ait lisans, diploma ve brövelerini vererek, kurslardan tüm vatandaşlarımızın THK'ya katkıları ölçüsünde yararlanmasını sağlamaktayız.

2. Türkiyemizin tarihi ve doğal güzelliklerini motorlu yamaç paraşütle uçarak gökyüzünden görüntüleyen 3 kişilik ekip yıl içinde 76 bin km yol kat ederek 26 il, 60 ilçe ve beldeye giderek, 380 uçuşla toplam 210 saat çekim yaptı. Bizde, bu çok özel çekilmiş fotoğrafları Deepo Outlet Center’de “Gökyüzünden Türkiye Manzaraları” adı ile sergileyerek Antalyalılarla buluşturma fırsatı yakaladık. Sergi tahmin ettiğimiz gibi halkımızdan büyük beğeni topladı.

3. THK; 5 adet Amfibik özellikte CL-215 ve 12 adet M-18 Dromader yangın söndürme uçağı ile orman yangınlarına havadan müdahale etmektedir. Bu yangın söndürme uçakları Antalya, Bodrum, Çanakkale, İstanbul ve İzmir’de orman yangınlarını havadan söndürmede büyük başarı göstermektedirler. Kısaca Antalya’da yapılan görevlerden bahsetmemi isterseniz, Uçak çağrı adı Pelikan olan 2 adet CL-215 amfibik orman yangın söndürme uçağı  8 pilot, 5 bakım ekibi, bir orman bölge kontrol elemanı ile 1 Haziran 2010-30 Eylül 2010 tarihleri arasında gündoğumu günbatımı arasında nöbet bekleyerek bölgemizde meydana gelen 57 yangına havadan müdahale edilmiş, bu yangınlar için; 175 saat uçuşta 265 atış ile 1500 ton su ve köpük atılmıştır.

4. THK Gökçen Havacılık, ambulans uçak işletmeciliği konusunda Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip tek yetkili işletmesidir. Uluslararası standartlara sahip sağlık ekipmanı ve nitelikli personeli ile Türkiye’nin her yerinden hasta taşıma ve organ nakli yapabilme imkanına sahip ve personeli ile hastaları en güvenli ve sağlıklı şekilde taşımaktadır. Genel Başkanımız Sayın E.Hv.Tümgeneral Osman Yıldırım bu uçağın Antalya halkımızın emrinde olduğunu bizzat Antalya'da yaptığımız toplantıda kendileri ifade etmiştir.

5. Türk Hava Kurumu tarafından 3 yıl içerisinde 'THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi' kurulacaktır. YÖK'ten izin alınma aşamasında olan üniversite, Ankara Etimesgut'ta kurulacak ve 'THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi' adını alacaktır. Bu üniversiteyi hayata geçirebilmek için vakıf kurulmuş olup, üniversite vakfa bağlı olarak açılacaktır. Bu üniversite ile halen eğitim vermekte olan THK'ya bağlı havacılık eğitim merkezleri, “akademi” statüsüne kavuşacaktır.
THK, bölge ülkelerdeki eğitim uçakları ve iş jetlerinin bakımına da talip olup, Ankara'da olduğu gibi İstanbul, İzmir, Antalya ve Samsun'da uçak bakım merkezleri kuracaktır.

6. Yönetim kurulundaki bütün arkadaşlarım birbirinden değerli ve çok özel yeteneklere sahip olup, hepsi sportif ve genel havacılığın çeşitli dallarında faaliyet gösteren kişilerdir. Bu heyecanla önümüze koyduğumuz ilk öncelikli hedefimiz, THK Karain Havaalanı’nı sportif havacılık eğitim merkezine dönüştürmek; Antalya’nın uygun bölgelerinde, planör, paraşüt, yamaç paraşütü, yelken kanat, model uçak ve hava izcilik örgütü faaliyetlerinin yapılabileceği amaca uygun bölgeler bulmak ve uçuş faaliyetleri için zemin hazırlamaktır.

7. Türk gençleri düzenlenen birçok uluslararası aktiviteye katılarak çok başarılı sonuçlar elde etmiştir. Bunlardan bazıları, FAI'ye üye ülke çocuklarının havacılık konusuna olan ilgilerini artırmak ve özellikle hava sporları ile havacılık ve uzay çalışmalarının tanıtımını yapmak için düzenlenen “Genç Ressamlar” resim yarışmasında gençlerimiz 1986 yılından beri 6 dünya birinciliği, 8 dünya ikinciliği, 12 dünya üçüncülüğü ve 3 özel teşvik ödülü kazanmıştır. 1995’te Dünya Paraşüt Şampiyonası’nı, 1996’da 1. Dünya Hava Oyunları Test Yarışmaları’nı, 1997’de 61 ülkeden 3200 sporcu, hakem ve jüri üyesi ile yöneticilerin katıldığı Antalya Karain pisti de dahil 7 ayrı bölgede 16 havacılık dalında yapılan 1. Dünya Hava Oyunlarını başarı ile organize etmiştir. Haziran 2000’de 6 dalda 1. Türkiye Hava Oyunları, Temmuz 2002’de 2. Türkiye Hava Oyunları, Haziran 2004’te 3. Türkiye Hava Oyunları ile ulusal ve uluslararası havacılık tarihine silinmeyecek imzalar atmıştır. Artık biz bu şampiyonalarda daha fazla Antalyalı gençleri görmek istiyoruz. Bu maksatla 2012 Dünya Havacılık Federasyonu (FAI)'nun yapacağı uluslararası toplantıya ev sahibi olma teklifimiz ilk önce THK Genel Başkanlığınca daha sonra ise FAI Yönetim Kurulunca kabul görmüştür.

8. THK Antalya Şubesi, kanun ile kendisine verilmiş olan fitre\zekat ve kurban derisi toplama görevi gereği, 2009 yılında 106.942 TL. fitre\zekat, 171.056 TL. değerinde kurban derisi toplamış olup, bu gelirlerin; %50’sini Antalya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, %4’ünü Kızılay, %3’ünü Çocuk Esirgeme Kurumu, %3’ünü Diyanet Vakfı’na devretmiştir. Size ve halkımıza bu konuda çok hassas olduğumuzu ifade ederek; halkımızın THK’na yaptıkları her bağış için atamızın “İstikbal göklerdedir!” sözünü hatırlamalarını ve bağışlarının doğru yerlere gittiğini bilmelerini istiyorum.