Etkinlikler

semin 3Türk Hava Kurumu Antalya Şubesi ve Sivrihisar Sportif Havacılık Kulübü koordinesinde Dünya Havacı Kadınlar Haftası etkinlikleri kapsamında, havacılığın farkındalığının oluşması, kadınlarımızın sivil havacılık sektöründe daha fazla yer alabilmesi ve kızlarımızı uçuşa özendirmek amacıyla Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Necati Artan tesislerinde Pilot Semin ÖZTÜRK ile Akrobasi Tanıtım Uçuşu yaptırıldı.

Pilotaja özendirmek amacıyla yapılan uçuşta, Türkiye'nin ilk lisanslı akrobasi pilotu olan ve kendisine ait Pitts modeli akrobasi uçağı ile uçuşlarını gerçekleştiren Semin ÖZTÜRK uçuş öncesinde, uçuş ve emergency durumlar hakkında brifing verdi. Bu kapsamda uçağın kalkış, uçuş ve iniş usulleri, uçuş tekniği ve kuralları kısaca anlatılarak akrobasi uçuşu yapıldı. Uçuştan çok memnun kalan geleceğin hanim pilotları, aldıkları bilgiler doğrultusunda uçuş hakkında daha bilinçli olduklarını ve hedefledikleri yolda daha fazla gayret göstereceklerini belirttiler.

Semin Öztürk ise “Akrobasi pilotu olmamın çok özel bir duygu olmasının yanı sıra ayrıca sorumluluk yükleyen bir yanı var. Bana ‘Semin abla ben de senin gibi akrobasi pilotu olmak istiyorum’ diye mesaj atan yüzlerce gencimiz var. Onlara karşı sorumluluk taşıyorum ve bu unvana layık olmak için daha çok çalışıyorum. Hiçbir zaman ‘ben oldum, bu kadar’ diye düşünmeden kendimi geliştirmek ve ilerletmek için çaba gösteriyorum” diye konuştu. Semin Öztürk, kendisini örnek alan Türk kızlarına da şu mesajı verdi: “İçlerinde varsa o asuman (gökyüzü) aşkı, her zaman yüreklerinin sesini dinlesinler. Hayallerine ulaşmak için çok çalışmaları gerekiyor. Bu yolda yürürken karşılarına çıkacak sayısız zorluğa rağmen asla vazgeçmesinler, aşkla ve azimle yola devam etsinler” dedi.