Etkinlikler

jf16 1Antalya'da Türk Hava Kurumu (THK) tarafından 5'incisi düzenlenen THK-THY Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak ve Havacılık Festivali yapıldı.

Antalya Karain Havacılık Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen festivalde hızı saatte 400-450 kilometreye ulaşabilen jet ve piston motorlu, radyo kontrollü model uçaklar gösteri yaptı. Havacılık şenliği kapsamında paraşüt ve uçak akrobasi gösterileri düzenlendi. Festivale Türkiye, Azerbaycan, Danimarka, İran ve İsrail'den 35 den fazla pilot katıldı. Gösteriler izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Kaptan Pilot Oğuzhan Yaracan'ın çift kanatlı akrobasi uçağıyla yaptığı gösteri izleyenleri heyecanlandırdı. Gösteride izleyicilerden en çok alkışı alan ise aynı anda paraşütle atlayan iki paraşütçünün Atatürk portresi ve Türk bayrağı açması oldu.

Festival Antalya Valisi Muammer TÜRKER, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail AVŞAR, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet BAYGÜL, Antalya Hava Meydan Komutanı Halil ÖZAY, Baka Genel Sekreteri Mehmet Sırrı ÖZEN, otobüslerle toplu olarak Antalya'ya gelen çeşitli üniversitelerin havacılık bölümü öğrencileri ve Antalya'dan katılan yoğun bir izleyici kitlesi tarafından beğeni ile izlendi.

Festivale katılan Antalya Valisi Muammer Türker, havacılığın hayat tarzı olduğunu belirterek, havacılık ve uzay çalışmalarının önemine değindi. Vali Türker, "Türkiye Cumhuriyeti olarak uzaya uydu gönderebilen ve uzayda yörünge hakkı sahibi olan, havacılıkta dünyanın en iyi şirketlerden birine sahip olmanın gururunu yaşayan milletiz" dedi.

THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, festivalin açılışında yaptığı konuşmada 2012 yılında ilki gerçekleştirilen Jet Motorlu Model Uçak Festivali’nin bugün uluslararası bir boyut kazandığını belirtti. Resimler için tıklayınız.