Etkinlikler

jf4 1Türk Hava Kurumu, Antalya-Karain Havaalanında düzenlenen 4. Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak Festivali büyük bir coşku yaşattı. Model jet uçakların birbirinden zor akrobasi hareketleri pilotlarının uzaktan kumanda ile model uçaklarını yönlendirmeleri şova dönüştü.


Saatte 350 kilometre hıza ulaşabilen uçaklar izleyicilere de heyecan dolu anlar yaşattı. Gerçek jet uçaklarından hiçbir farkı bulunmayan ve aynı prensiplere göre çalışan model uçaklara Antalyalıların yanı sıra bir çok farklı şehirden gelen 10 000 e yakın seyirci ve okul grupları da eşlik etti.

Gösteriye THK Üniversitesi öğrencileri de büyük rağbet gösterdi. Türk Hava Kurumu Üniversitesinin yanı sıra Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Antalya Altın Kanatlar Meslek Lisesi ve bazı liselerin havacılık kolu öğrencileri, Tavşanlı Endüstri Meslek Lisesi, THK Antalya ve Fethiye Şubesi Genç Kanatlar Topluluğu üyeleri bu yıl otobüslerle gelerek, Türkiye'de yalnız Antalya'da yapılan bu festivale ayrı bir renk kattılar.

Yerli katılımcıların yanı sıra Almanya,İsviçre ve İngiltere’den gelen yaklaşık 30 pilotun jet motorlu model uçaklarla gösteri yaptığı JetFest-2015’te cayrokopter, paramotor gösterisi ve paraşüt atlayışları yapıldı. Gösteri sırasında, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Solo Türk uçağının Almanya'dan gelen 1/6 oranında küçültülmüş modeli seyirciden en büyük ilgiyi gördü. Öte yandan İsviçre’den gelen engelli pilot Hans Mesmmer tekerlekli sandalyeden kontrol ettiği yolcu uçağı modeli ile büyük beğeni topladı. Festivale katılan beş bine yakın izleyici, gösterinin her anını büyük bir dikkatle takip ederek bu tip uluslararası festivallerin Türkiye’de ve Türk Hava Kurumu tarafından yapılıyor olmasından dolayı gurur duyduklarını belirttiler.Festivale katılım üst düzeyde gerçekleşmiş olup, Antalya Valisi Muammer Türker, festivali her yıl takip eden ve destek veren Vali Yardımcısı Recep Yüksel ile Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül katıldılar. Protokolde yer alan, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Burçak Çelikten, Basın-Yayın Enformasyon Müdürü Esen Diler, Antalya İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ahmet Yurdagül, Antalya Deniz Komutanı Albay Sedat Akkuş festivali sonuna kadar izlediler.

THK olarak bu yıl 4. sünü gerçekleştirdiğimiz Uluslararası boyuttaki bu festivale katılımı artırmak için, gelecek yıl yapılacak JetFest'e yurt içinden ve yurtdışından daha çok izleyicinin katılmalarını hedeflemekteyiz. Önümüzdeki yıllarda Antalya turizmine katkıda bulunacağına inandığımız bu festivale başta Antalya Valiliğimiz olmak üzere emeği ve desteği bulunan tüm kurum ve kuruluşlara kurumumuz adına tekrar teşekkürlerimizi sunarız.

jf4 2 jf4 3 jf4 4 jf4 5