Etkinlikler

ogrenci mubadelesi 2015Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesi Teşkilatına ( IACEA ) üye olan Türk Hava Kurumu, her yıl bir program dâhilinde ve 15 gün süreyle, havacılıkla ilgileri çok fazla olan Genç Kanatlarımızı

farklı ülke kültürlerini tanımalarını, uluslararası anlayışı, hoşgörü ve arkadaşlıkları geliştirmelerini sağlamak amacıyla ücretsiz olarak yurtdışına göndermektedir. Tüm ihtiyaçları THK tarafından karşılanan öğrencilere gittikleri ülkelerde ki havacılık faaliyetleri kapsamında gezi programları uygulanmaktadır.

Adayların yurtdışı seçimleri için, Şube’lerden aldıkları faaliyet notları dışında Ankara’da yapılan İngilizce yeterlilik yazılı sınavı ve havacılık kültürü sözlü mülakatını başarmaları ve 416 Şube Başkanlığının gönderdiği adaylarının içinde ilk 15’e girmeleri gerekmektedir.

2015 yılı Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesi aday başvurusu için THK Antalya Şubesine üye olan Genç Kanatlarımız arasından 45 öğrencimiz adaylık başvurusu yapmıştır. THK Antalya Şubesi Genç Kanatlar Sorumlusu Ceyda ATMIŞ, sınava girecek Genç Kanat Öğrencilerimize Türk Hava Kurumu Tanıtımı ve havacılık ile ilgili bilgilendirme toplantıları ve sunumları yaparak, kendilerine sınav sırasında lazım olabilecek temel bilgileri aktarmıştır. Daha önceki senelerde sınavları başarıyla geçerek Amerika’ya gönderdiğimiz THK Antalya Şubesi Genç Kanat Üyesi Oğul AKOL ve İngiltere’ye gönderdiğimiz Burakhan HALI ise sınava girecek öğrencilerimize, yapılan sınavlar hakkında tecrübelerini aktarmışlar ve gittikleri ülkelerdeki kültür ve havacılık faaliyetleri hakkında bilgiler vermişlerdir.

THK Antalya Şube’si olarak Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesinde ilk defa 2011 yılında itibaren, her yıl yetiştirdiğimiz adaylar arasından 1 öğrencimizi, dünya çapındaki bu organizasyon kapsamında Avustralya, Kanada, İngiltere ve Amerika’ya göndermeyi başardık. Bu yıl ise 45 aday öğrenci yetiştirerek bunların içinden 2 öğrencimizi İngiltere ve Yeni Zelanda’ya gönderiyoruz.

Bu yaz tatilinde İngiltere’ye gidecek olan Irmak Özarslan ve Yeni Zelanda’ya gidecek olan Zeynep Biçkioğlu’na tebriklerimizi, bu Genç Kanatlarımızı yetiştiren Ceyda Atmış ve Ümmü Gerenaz öğretmenlerimize ise teşekkürlerimizi sunuyoruz.