Etkinlikler

tubimTürkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) İl Temas Bürosu, Antalya A protokolü ve THK Antalya Şubesinin  davet edildiği törenle açıldı.

Törende konuşan Vali Sebahattin Öztürk, uyuşturucu kullanımında Antalya'nın Türkiye genelinde 4. sırada yer aldığını belirterek bu konuda Tubim'e destek veren kuruluşlara teşekkür ederek THK Antalya Şubesini özellikle belirtmiştir.Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, bu yıl uygulamaya koymayı amaçladıkları "Bağımsız Hayatlar Projesi" ile bireylerin madde kullanmasını engellemeyi hedeflediklerine değinerek Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak toplumun tüm kesimleriyle çalışmaya hazır olduklarını, bu konuda en uyumlu
çalıştıkları kurumun THK Antalya Şubesi ve yönetimi olduğunu vurgulamıştır.Madde bağımlılığından yeni kurtulan bir kızımız ise hayat hikayesinden kısa bölümler aktarırken duygusal anlar yaşanmış, ölümle yaşam arasında gelgitler yaşamaya başladıktan sonra tıbbi tedaviyi kabul ettiğini, daha sonra ise Tubim denen bu merkezle tanıştığını, burada gördüğü ilgi ile yeniden hayata bağlandığını anlatmıştır.

Bu merkezde gördüğü takı ve boyama kursları ile özellikle THK tarafından verilen model uçak kursuna ilgi duyduğunu ve Karain Meydanında kendileri için yapılan hava gösterilerinden çok etkilendiğini ifade etmiştir.Törenin son bölümünde ise yine madde bağımlılığından kurtulan gençlerin sergiledikleri kısa oyunun son bölümünde şu anektot kullanılmıştır. Hastalığı yeni yenmiş bir bağımlı, hala madde kullanan diğer arkadaşına "hadi sende Tubim'e gel kurtul bu hayattan" diyor. Madde bağımlısı ise "oğlum ben acayip uçuyorum, ne işim var orada" dediğinde hastalığı yenmiş olan bağımlı "sahte uçuşu bırak bize gel, THK bizlere gerçek uçuş kursları veriyor". Bağımlı genç "madem öyle, çağır polisleri de gidelim şu Tubim'e" diyerek oyun sona ermiştir. Daha sonra toplu olarak Tubim binası gezilmiştir. Burada tedavi gören gençlerin düzenlediği ve binanın hemen girişinde bulunan karşılama duvarı üzerinde en solda ki resim THK olarak kendilerini Antalya müzeleri (Soba Müzesi, Atık Malzeme Heykel Müzesi, Fikret Otyam Sanat Galerisi ve Minicity) gezisine götürdüğümüz de çekildikleri toplu fotoğraf, en sağda ki ise THK Antalya Şubesinde çekildikleri toplu fotoğraf, ortada dik duran ise yaptıkları model uçak, onlara vermek istediğimiz mesajın ve yaklaşımın ne kadar doğru olduğunu göstermektedir, ayrıca bu durum tüm misafirlerin dikkatini de çekmiştir.