Etkinlikler

myd kAntalya Hava Meydan Komutanı Hava Muhabere Albay Ömer Akdoğan, THK Antalya İl Başkanı Vasıf Yüceliş'i makamında ziyaret etmiştir.

Ziyaret sırasında THK'nın Antalya'da yapmış olduğu faaliyetler ve projeler hakkında bilgi alan Albay Akdoğan, Antalya'da sportif havacılığın gelişmesi ve yaygınlaştırılması için her türlü desteğe hazır olduğunu belirtmiştir. Bu kapsamda uzun yıllardır yangın sezonunda THK'nın "yangın söndürme uçakları"na ev sahipliği yaptıklarını ve bundan da büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Türk Hava Kurumu uzun süren bir Kurtulus Savaşı'ndan yeni çıkmış, yorgun ve yoksul bir halkın, inanılmaz büyüklükteki maddi ve manevi desteğiyle can buldu. Bu destekle kurulduktan sonra ki ilk 10 yıl içinde halktan aldığı bağışlarla 351 uçak satın alarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağışladı. Ayrıca Alman Junkers Tayyare Fabrikasıyla işbirliği yaparak "Kayseri Uçak Fabrikası'nı" kurdu ve değişik tipte uçaklar üretti, bu uçakların bakım ve onarımlarını yaptı. Fabrika, 1929 yılında Milli Savunma Bakanlığı 'na devredildi. Bu yapılanları görmezden gelmek, bu halkın inancının gücünü küçümsemek olur." demiştir.
THK Antalya İl Başkanı Vasıf Yüceliş ise "İSTİKBAL GÖKLERDEDİR ! sözü, o yılların coşkusu içinde söylenen sadece bir çift güzel söz değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin önüne konulan bir hedef oldu. Ne mutlu bizlere ki, bu mukaddes sorumluluğu devraldık ve başta Genel Başkanımız Osman Yıldırım'ın liderliğinde, ülkemizin ilk ihtisas üniversitesi olan THK Havacılık ve Uzay Üniversites'ni kurarak bir hayali gerçekleştirdik. Bugün; birçok ilimizde bulunan amfibik uçaklarımız ile yanan ormanlarımızı havadan söndürme görevine iştirak etmekte, hasta ve yaralılarımızı helikopterlerimiz ile en yakın sağlık merkezlerine ulaştırmaktayız, master eğitimi almış pilotlarımız gökyüzünde hak ettikleri yeri almakta, kendi mühendis ve işçilerimizin emekleri ile üretilen ilk yerli uçağımızın uçuşu için gün saymaktayız" demiştir.