Etkinlikler

sa1Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen 2013 Airshow Side hava gösterileri nefes kesti. Dünyaca ünlü akrobasi pilotlarının gösterilerini vatandaşlar ilgiyle izledi.Festivalde Türkiye'nin ilk havacılarından Vecihi Hürkuş adına fotoğraf sergisi de açıldı.

İki gün süren 2013 Airshow Side ilk günü THK Antalya Şubesinin organize ettiği uçurtma şenliğiyle ve kağıt uçak uçurtma yarışmaları ile başladı. Daha sonra Türk Hava Kurumu (THK) 4 kişilik ekiple paraşüt atlayışı yaptı. Akrobasi uçuş gösterileri arasında Arif-Bestan-Şahin üçlüsünün yaptığı wingsuit atlayışı ile gökyüzünde adeta sörf yapan paraşütçülerimizi, tüm izleyenler nefeslerini tutarak izledi. THK Moskito (motorlu yelken kanat), mikrolight ve paramotor (motorlu yamaç paraşütü) gösterileri keyifle izlendi. 

Dünya şampiyonu Rus pilot Svetlana Kapanina'nın 16 dakikalık gösterisi izlemeye gelenler tarafından büyük beğeni topladı. İlk hava oyunları ödülünü 1994 yılında Antalya'da alan dünya şampiyonu Svetlana Kapanina havada yaptığı ve dünyada 'From Raşa' şovuyla hava oyunlarını izlemeye gelenlere unutulmaz dakikalar yaşattı. Amerika Birleşik Devletleri'nden katılan Patriotic Paraşüt ekibinden William Wallece ve Amerikalı dünyaca ünlü 70 yaşındaki paraşütçü David ile birlikte 1400 metreden birbirine bağlı paraşütleri havada iple kestikten sonra ani bir şekilde yere indirme gösterisi sundular. Reva Akrobasi ekibi, üç uçağı yakın mesafeden birbirlerinden arasından geçtikten sonda gökyüzüne çıkardıkları dumanla kalp şekli yapması, gösteriyi izlemeye gelenler tarafından dakikalarca alkışlandı. 

Hava oyunları gösterisinde Svetlana Kapanina, Jurgis Kaiyrs, Ali İsmet Öztürk, Airbandit, Reva, Romanian Yaker ve THK amfibik yangın söndürme CL-215 uçağı ekibi nefes kesen gösteriler yaptı. İlk günün son gösterisini Ali İsmet Öztürk, Side Plajı'na 2,5 metre yükseklikten yaklaşarak uçağın kanadıyla kurdeleyi keserek yaptı. Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar, bu yıl üçüncüsünü yaptıkları 2013 Airshow Side'yi hava oyunlarını 150 bin kişinin izlediğini söyledi. Airshow Side'nin Türkiye'nin en uzun soluklu hava gösterisi olduğunu belirten Uçar, etkinliğe Rusya, Belçika, Fransa, Amerika, Romanya, Lituanya ve ülke içinden dünyaca ünlü akrobasi pilotunun katılarak hava oyunları gösterisi yaptığını kaydetti. Uçar, "Airshow Side ile gayemiz çocuklara havacılıkla tanıştırmak. Bunun yanı sıra ülkemize tatile gelen turistler başka ülkelerde 100 Euro'ya izledikleri bu tür bir etkinliği ücretsiz izlemelerini sağlayarak belleklerinde unutulmaz bir Türkiye anısı oluşturmak. Aynı zamanda ülkemizin ve Side'nin tanıtımını yapmak." diye konuştu. 

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım ve THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş yaptıkları açıklamalarda "Side Airshow'a ve bu tür havacılık etkinliklerine her zaman tüm imkanlarımızı kullanarak destek vereceğiz" demişlerdir. Resimler için tıklayınız.