Etkinlikler

88_1TÜRK Hava Kurumu'nun (THK) kuruluşunun 88'nci yıldönümü, Antalya'da törenle kutlandı. THK Antalya Şubesi yönetici ve üyeleri Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyup, Türk Havacılığı uğruna canlarınıfeda etmiş şehitler için saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, 'Genç Kanat Grubu'ndan 18 yaşındaki Onur AKBULUT, 'THK Geliyor' başlıklı şiirini okudu. Antalya'da yaşayan 86 yaşındaki Kore Gazisi Tahir YARDIM da, havacılığa gönül veren gençleri etrafında toplayıp, "Aferin size evlatlarım. Kore'de savaşmış bir gazi olarak sizinle gurur duydum, dün gibi büyük bir heyecan yaşadım" dedi. Yardım, gençlerin yanaklarından öpüp, birlikte hatıra fotoğraf çektirdi.

HAVACILIK EĞİTİMLERİ ÜCRETSİZ

THK Antalya Şubesi Başkanı Vasıf YÜCELİŞ'in Ankara'daki törene katılmasından dolayı açıklamayı Denetleme Kurulu Üyesi Süleyman GİRGİN yaptı. GİRGİN, "Ulu Önder Atatürk'ün, 'İstikbal Göklerdedir' özdeyişiyle 16 Şubat 1925 yılında temellerini attığı Türk Hava Kurumu, 88 yıllık tecrübesiyle, ilk gün olduğu gibi bugünde aynı heyecanı hissederek, halkına hizmet etme azmiyle yoluna devam ediyor. Kurumumuz, dünyanın her ülkesinde ücretli olan model uçak, yamaç paraşütü, yelken kanat, paraşüt, planör ve radyo kontrollü model uçak, R/C model uçak simülatör eğitim hizmetlerini gençlerimize ücretsiz sunuyor" dedi. Girgin, şube binasında ve Karain Havacılık Eğitim Merkezi'nde, 2011 yılından bugüne kadar bin 400 gencin havacılık eğitimi aldığını açıkladı.

YERLİ UÇAK ÜRETİMİNE BAŞLANDI

Süleyman GİRGİN, THK'nin Türkiye'yi 84 yıldır Uluslararası Havacılık Federasyonu'nda (FAI) temsil ettiğini, daha güçlü bir konuma getirdiğini, 2012 yılında 'Uluslararası Jet Model Festivali'ni gerçekleştirildiğini, Side Belediyesi'nce düzenlenen 'Side Airshow'a da Antalya ve tüm illerdeki şubelerin katılarak destek verdiğini hatırlattı. Girgin, THK'nin, Türkiye'nin ilk, dünyanın 37'nci Havacılık ve Uzay Üniversitesi'ni 2011'de kurduğunu kaydetti. GİRGİN, "Türk sanayisinin imkanlarıyla THK tesislerinde üretilen ilk yerli Türkkuşu uçağımız 2014'te şanlı Türk Bayrağı ve THK logosuyla uçurulacak. THK, havadan yangın söndürme imkan ve kabiliyetli 11 adet CL-215 tipi amfibik uçağıülkemize kazandıran ilk ve tek ulusal kurumdur" diye konuştu. Resimler için tıklayınız.