Etkinlikler

cimg0426Türk Hava Kurumu Antalya Şubesi, model uçak kurslarında Türkiye genelinde 11 olan yaş sınırını 5 yaş grubuna çekerek bir ilke imza attı. ''Annem ve Babamla Model Uçak Yapıyorum'' konsepti altında 5 yaş ve üzerindeki bütün çocuklar aileleri ile birlikte ''THK Ata Model Uçak Kursu''na katılmaktalar.

 Çocuklar "Antalya Oyuncak Müzesi Beceri Atölyesi"ne gelerek hem el becerilerini geliştiriyor, hem model uçak sahibi oluyor, hem de çok küçük yaşlarda havacılık sevgisi ile tanışma imkanı buluyorlar. Kurslar her ay bir haftasonu olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi'nin atölyesinde veriliyor.

Araştırmacı, şair, yazar ve Türkiye’nin ilk oyuncak Müzesi olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, çocuklar kadar yetişkinleri de masalsı dünyasının içine alıyor ve çocukluklarına doğru büyülü bir yolculuğun içine sürüklüyor. Tüm dünyaya oyuncak dağıtan Noel Baba’nın doğduğu kentte bir oyuncak müzesinin bulunması ayrı bir anlam taşıyor.

1860’lı yıllardan 1980’li yıllara kadar antika değerinde yaklaşık 3 bin oyuncağı içinde bulunduran müzede yerli ve yabancı üretim oyuncaklar sergileniyor. Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan ilk fabrikaların ürettiği oyuncak örneklerinin yanı sıra, oyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin yer aldığı müzede bebek evlerinin de ender bulunan örnekleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Oyuncak Müzesi, gezilip görülecek bir yer olması dışında, çocuklara yönelik atölye çalışmalarının yapıldığı, sergilerin, seminerlerin düzenlendiği bir kültür ve eğitim merkezi olarak da faaliyet göstermektedir. Müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere kendi kültürlerini, kendi çocukluklarında oynadıkları oyuncakları binlerce kilometre uzakta bu müzede görmek ayrı bir heyecan ve mutluluk vermektedir.

Tarihte bilinen ilk oyuncaklar arkeolojik kalıntılara göre Mısır’lılara ait. Mısırlı çocuklar tahta atlarla, topaç ve misketle oynamışlar. Oyuncakların seri üretimi ise 18. yüzyılda başlamış, özellikle 1800’lü yılların ortası 1900’lü yılların başlarında Avrupa’daki Sanayi Devrimi ile teknolojik, sosyo-ekonomik ve kültürel kalkınma hareketi dünya oyuncak pazarında da etkisini göstermiş. Antalya Oyuncak Müzesi’nde bu kalkınma hareketi sonrasında üretilen oyuncakları görebilme imkanı da bulunuyor. Bunun yanında Anadolu’da üretilmiş, 1980‘li yıllara kadar ülkemiz çocuklarının oynadığı oyuncaklar da müzede yerini almaktadır.

Her ay düzenlenen model uçak kurslarına katılmak için Oyuncak Müzesinin 0 242 248 49 33 telefonu ile randevu alınabilir. Resimler için tıklayınız.