Etkinlikler

sa13Türk Hava Kurumu'na ait tüm hava unsurlarımızla destek verdiğimiz Airshow Side hakkında bu sefer Türk Hava Kurumu Antalya Şubesi olarak yorum yapmayacağız. 

Takeoff  adı altında birçok havacılık programı yapımcısı olan Erim FUNDA’nın köşe yazısını aktarıyoruz.

 Başarı ve İnancın Hikayesi: Airshow Side

Bu hafta sizlerle birlikte bir başarı ve inanç hikayesini paylaşmak istiyorum. Sektörde birçok dert, sıkıntı ve yanlışlık varken güzel ve örnek şeyler de olmuyor değil. Özellikle genel ve sportif havacılık alanında yaşanan gelişmeler, yapılan organizasyonlar benim için özel öneme sahip. Havacılığın sadece yolcu taşımacılığı olmadığının anlaşılması bunun bir tutku ve doğru olarak yapıldığında havacılık ile ilgili olsun olmasın herkes için görsel bir şölen olduğuna bir kez daha bu hafta sonu Side’de kendi gözlerimle şahit oldum. Türkiye’nin belkide havacılığa en çok gönül vermiş isimlerinden biri olan Ali İsmet Öztürk’ün büyük istek ve katkılarıyla geçtiğimiz sene başlayan Airshow Side’nin, geçtiğimiz hafta sonu ikincisi yapıldı. 

2011 yılında cesaretli ve havacılığa gönül vermiş yerel yönetici olan Side Belediye Başkanı A.Kadir Uçar Side’yi Türkiye’nin sportif havacılık merkezi yapmak için ilk adımı atarak Ali İsmet Öztürk ile birlikte çalışmaya başladı. Geçen sene ilki yapılan AirShow Side’yi de ekibimiz takip etmişti. Eldeki şartlarla en iyisi yapılmış ve onbinlerce kişiye unutulmayacak bir hafta sonu sunulmuştu. Tabi ki bu başarı Kadir Uçar ve bu organizasyonda emeği geçenlere yetmedi. Yurtdışındaki organizasyonları bilen, yerinde yaşayan Ali İsmet Öztürk de geçen sene yaptığı röportajda “Asıl burayı seneye mutlaka görmelisiniz” demişti.

Bu sene yerinde ve kendi gözlerimde gördüm. AirShow Side’nin artık  atılacak sadece birkaç adımdan sonra uluslararası bir kimlik kazanması an meselesi. Bunun seneye başarılacağına da inancım sonsuz. Bu  kadar kesin konuşmamın sebebi ise basın mensupları ile Kadir Uçar Başkan’ın yemeğinde yapılan konuşmalar, inanç ortamı ve tabi Side sahillerinde yaşananlardı. Side Belediye Başkanı Kadir Bey’in  projeleri anlatırken ki heyecanı ve inancı zaten bu işin daha şimdiden başarıldığının  kanıtı.

AirShow Side’nin başarısının arkasındaki bir diğer güç de Türk Hava Kurumu. THK Genel Başkanı Osman Yıldırım göreve ilk geldiğinden beri dur durak bilmeden çılgın bir tempoyla çalışıyor. Eskiden sadece kurban bayramlarında adı aklımıza gelen THK bugünlerde binlerce genci havacılıkla buluşturan, Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık üniversitesine sahip, 3 ilde açtığı uçuş okulları ile geleceğin havayolları pilotlarını yetiştiren bir kurum olmuş durumda. Kendi uçağını üretmek, yabancı uçaklara bakım yapmak için çalışmalar yapan THK, Osman Yıldırım başkanlığında büyük projelere imza atıyor. “Kendi uçağımızı yapacağız, uzaya gideceğiz” diye açıklama yapan Osman Yıldırım zaman zaman eleştiriliyor hayal kurmakla suçlanıyor. Ancak hayal kurmak başarmanın yarısı değil mi? Hayaliniz ve amacınız olmadan ileriye gitmeniz sizce mümkün mü?

THK’nın en başındaki insanın bu dinamizmi doğal olarak şubelere de yansıyor. Eskiden ne yazık ki kapıları kilitli, sadece bayramlarda faal olan şubeler artık havacılık tutkunlarının buluşma noktası oldu. Bu başarılı şubelerden biri de Antalya şubesi. Uzun süredir yakından takip ettiğim ve adeta her gün yeni bir projeye imza atan Antalya Şubesi AirShow Side için de genel başkanlık ile birlikte kurumun tüm imkanlarını sunarak bu organizasyona destek verdi. THK, AirShow Side’ye paraşüt, paramotor, model uçak ve yangın söndürme uçaklarıyla katıldı.

Ve tabi ki Türk Hava Kuvvetleri. Göklerdeki gururumuz olan  Türk Yıldızları ve SoloTürk bu seneki AirShow Side’nin tartışmasız yıldızlarıydı. Plajda onları izleyen insanların gözyaşları eşliğinde yürekli ve eşşiz bir gösteriye imza attılar. Hava Kuvvetlerinin daha 2.senesinde olan bu organizasyona verdiği destek çok önemli. Birer dünya markası olan Türk Yıldızları ve SoloTürk’ün katılımı yurt dışında diğer gösteri takımları için büyük referans. Eminim ki önümüzdeki 1-2 sene içinde yapılacak davetle gelecek bu takımlar daha sonraki senelerde kendileri gelmek için başvuracaklar. Resimler için tıklayınız.