Etkinlikler

ref01Antalya'da THK'ya ait Dornier tipi emekli edilmiş 44 yıllık uçak, yapay resif ve dalış turizmi için törenle Akdeniz'in mavi sularına batırıldı.

THK Antalya Körfezi'nde yapay resif oluşturmak, dalış turizmine katkı koymak adına Etimesgut Türk Kuşu Eğitim Tesisleri deposundan alınan Dornier tipi uçağın montajı, Antalya Büyük Liman'daki Çelebi Marine'de yapıldı. Uçak sabah saatlerinde limandan batırılacağı Tayla Otel açıklarına özel balonlar yardımıyla römorkörle çekilerek getirildi. Sahil güvenlik ve deniz polisi ekiplerinin çevrede önlem almasını takiben batırma işlemi başlatıldı. Uçağı batırılması için dalgıçlar  uçağın içine yerleştirilen varilleri suyla doldurarak uçağın batmasını kontrol altına aldılar. Milli Dalgıç ve Serbest Dalış Dünya Rekortmeni Şahika Ercümen ile eski Bakan Kürşad Tüzmen de uçağın batırılma işlemlerine yardım etti. Balonların havasının yavaş yavaş boşaltılmasının ardından uçak Akdeniz'in mavi sularına gömüldü. 25 metre derinliğe batırılan uçak, zemine sabitlendi. Vatandaşlar da uçağın batışını meraklı gözlerle izledi.

THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, Antalya'da balık ve deniz canlılarının yuvalanma ihtiyaçlarının karşılanması ve dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla ömrünü tamamlamış uçağı denize batırdıklarını söyledi. Yüceliş, "Yapay resif, daha sonra dalgıç turizmini geliştirmek amacıyla, Antalya Divan Talya Otel'i önünde, THK'ya ait Dornier tipi kal olmuş bir uçağımızı denize batırdık. Dornier uçağı, 1968'li yıllarda Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiş uzun yıllar paraşütle atlama ve uçuş eğitimlerinde kullanılmıştır. Bunun yanında Kıbrıs Barış Harekatı'na katılmış bir uçaktır. Daha sonra 1991 yılında THK'ya devredildi. THK'da paraşütle atlama eğitiminde kullanılmıştır. 1998 yılında ömrünü tamamlayarak Etimesgut'taki THK'nın uçak kal deposuna kaldırılmıştır. Biz de başlattığımız çalışmayla bu uçağı o hurdalıktan çıkarıp denizin maviliklerinde balıklara yuva olmasını sağladık. Ayrıca dalış turizmi için de bir alternatif olacak ve Antalya'ya gelen dalış meraklılarının ziyaret noktası olacak" dedi. Resimler için tıklayınız.