Etkinlikler

j1Türk Hava Kurumu’nun organizasyonu ve Corendon katkılarıyla düzenlenen ve 2  gün süren festivalde

İsviçre, Alman ve Türk pilotlar THK Karain Eğitim Merkezi’nde jet motorlu model uçaklarıyla hünerlerini sergilediler. İsviçre’den 2, Almanya'dan 3, yurt içinden 5 jet uçak pilotunun yer aldığı gösterilerde jet uçaklarının 4/1 oranındaki jet motorlu uçaklar, hız sınırlarını zorladı. Saatte 140 kilometreye kadar hız yapan uçaklar akrobatik gösteriler sergileyerek seyircilerin alkışlarını kazandı.

THK Eğitim ve Sportif Amatör Havacılık Müdürü Bekir AKYÜZ'ün de katıldığı festivalde; akrobasi pilotu Ali İsmet ÖZTÜRK gökyüzünde akrobasi şovu sergiledi, ayrıca microlight, serbest paraşüt atlayışı ve yamaç paraşütü akrobasi uçuşları  gerçekleştirildi.

Festivalde açılış konuşmasını yapan Türk Hava Kurumu Antalya Şube Başkanı Vasıf YÜCELİŞ, festivalin düzenlediği Karain meydanının 2007 yılında 1.Dünya Olimpiyatları için yapıldığını, ama o günden bugüne kadar çok da aktif kullanılmadığını kaydetti. Antalya’yı sportif havacılıkla tanıştırmak azminde olduklarını kaydeden YÜCELİŞ, "1.Uluslararası THK – Corendon Jet Model Festivali sayesinde Karain Meydanı tekrar eski günlerindeki görkemine kavuşmuştur. Bundan sonra Karain Havaalanı üzerinde atlayış yapan paraşütçüler, rengarenk yamaç paraşütleri, mikrolaytlar, yelken kanatlar, planörler ve model uçaklar eksik olmayacaktır’’ dedi.

Pazar günü ise Karain Meydanında yapılan Fun Fly 2012 Türkiye Ligi'nin 2'nci ayağına, 8'i takım olmak üzere toplam 30 yarışmacı katıldı. Katılımcılar radyo kontrollü model uçaklarıyla 3 raunt ve 6 segmentten oluşan etaplarda yarıştı. Radyo kontrollü, pervaneli ve benzinli model uçakların yarışına sahne olan Fun Fly 2012 Türkiye Ligi'nin 2'nci ayağının açılış töreninde konuşan THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, havacılığa gönül vermiş olanları bir araya getirerek, eğlence havasında yarışma imkanı sunduklarını söyledi. Radyo kontrollü model uçak gönüllülerinin, yarışmanın yanında, dünya havacılığı ve model uçaklardaki gelişmeleri de takip edebildiğini aktaran Vasıf Yüceliş, "THK olarak amacımız, model uçak konusunda amatör sporculara destek vermek. Bu yolla havacılığı Türkiye'nin her köşesinde yaygınlaştırmak" dedi. Resimler için tıklayınız.