Etkinlikler

gbz1T.H.K. Genel Başkanı Sayın Osman YILDIRIM  13.01.2012 cuma günü Antalya'ya gelerek birçok toplantı ve açılışlar gerçekleştirmiştir.

Toplantıların birincisi; Türkiye'nin en büyük uluslararası havalimanı işletmecisi ve aynı zamanda Antalya havalimanı işletmecisi de olan ICF şirketinin yönetim kurulu üyeleri Sayın Yaşar Döngel ve Sayın Abdullah Keleş ile yapılmıştır. Toplantıda THK Üniversitesi mezunlarının ICF bünyesinde staj ve işe alınma çalışmalarına başlanabileceği, Dünya Havacılık Teşkilatı FAI'nin Antalya toplantısına ICF olarak katkıda bulunabileceği gibi önemli konular gündeme gelmiştir.

İkinci toplantı; Antalya Bölge Toplantısı olup Lara-Kundu bölgesinde bulunan Melas otelde icra edilmiştir. THK Antalya Şube Yönetim ve denetleme üyeleri, Antalya ilinde bulunan 12 ilçe şube başkanları ve saymanlarının bir araya geldiği toplantıda, THK'nın son 1 yıl içinde yapmış olduğu faaliyetler ve 2012 yılında yapacağı çalışmalar hakkında bilgi vermiştir.

Daha sonra aynı otelde SkyTürk Televizyonu "Take-off" programına röportaj veren T.H.K. Genel Başkanı Sayın Osman YILDIRIM,  yapmış olduğu açılışların sonunda Gökçen Model Uçak Uğraş Evi ve Satış Ofisinde gazeteciler ile basın toplantısı da yapmıştır.

Sayın Osman YILDIRIM'ın yapmış olduğu konuşmasında, basın açısından öne çıkan bölümler şunlar olmuştur. 

THK 5 YIL İÇİNDE 100 UÇAK ÜRETECEK.

Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım, Antalya'da yaptığı konuşmada, "5 yıl içinde 100 uçak üreteceğiz. İlk uçuş 2013 yılında" dedi. Uçak fiyatlarının 150 bin Dolar civarında olacağını söyleyen Başkan Yıldırım, "İlk uçaklar 4 kişilik Cessna tipi olacak" diye sözlerini sürdürdü.TÜRK Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, 2013 yılında kurumun kendi üreteceği uçağın deneme uçuşlarına başlayacağını, hedefin 5 yılda 100 uçak üretmek olduğunu söyledi.

THK Antalya Şubesi tarafından kurulan THK Gökçen Havacılık Antalya Model Uçak Satış ve Uğraş Evi'nin açılışını yapan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, kurumun bu yılki ve gelecekteki projelerini anlattı. 2011 yılında açılan THK Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi'nin 236 öğrenci ile eğitime devam ettiğini belirten Yıldırım, "Bu yıl içerisinde 13 yeni bölüm ve Ar-Ge'miz açılacak" dedi. THK Üniversitesi'nde uçak yapım projesinin de tüm hızıyla sürdüğünü belirten Yıldırım, "2013 yılında kendi üretimimiz olan ilk uçağın deneme uçuşlarına başlayacağız. 5 yıl içerisinde 100 uçak üretmeyi hedefliyoruz. İlk etapta tek motorlu 4 kişilik Cessna tipi uçaklar üretilecek" diye konuştu. Sonraki aşamada denize inip kalkabilen deniz uçakları üretmeyi planladıklarını belirten Osman Yıldırım, "THK üretimi uçakların kullanacağı malzemeler ve teknik cihazlar yüzde 100 Türk üretimi olacak. Bir uçağın maliyeti ise 150 bin dolar civarında. THK uçağının kişiye satış rakamı ise şu anda belli değil. Fakat lüks bir cipten pahalı olmayacak" dedi.

Önlerindeki 5 yıllık hedef içerisinde sivil havacılığı yaygınlaştırmak olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: "Türkiye'de birçok havalimanı bulunuyor. Tek motorlu uçaklar için 1000 metrelik bir pist, iniş ve kalkış için yeterli oluyor. Birçok kişinin neden arabası gibi evinin önünde bekleyen uçağı olmasın ki? Dünyada bunun emsalleri bulunuyor. Örneğin ABD'de denizin kenarında evi olan bir kişinin hemen iskeleye bağlı bir de deniz uçağı bulunuyor. THK olarak bunu yapmak istiyoruz."

Antalya Model Uçak Satış ve Uğraş Evi'nin açılış kurdelesini THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş ve çok sayıda davetliyle birlikte kesen Osman Yıldırım önceki yıl 40 bin olan model uçak kursiyeri sayısını geçen yıl 305 bine çıkardıklarını söyledi. Resimler için tıklayınız.