Etkinlikler

KEÇİ, KOYUN VE SIĞIR KURBAN DERİSİ İHALELERİ TAMAMLANDI.

ihale1Türk Hava Kurumu Antalya Şubesi; Antalya, Isparta, Burdur il merkezleri ve ilçelerinde 2011 yılı Kurban Bayramında toplanacak olan kurban derileri için 30 Eylül 2011 cuma günü Antalya Muratpaşa Değirmenönü Kültür merkezinde ihale açtı.
Bu yıl toplanacak Kurban derileri için açılan ihale içinde Antalya il genelinde toplanması öngörülen 20.400 adet koyun, 60.800 adet keçi ve 32.000 kg. sığır derisi, Burdur il genelinde 5.350 adet koyun, 11.500 adet keçi, 48.800 kg. sığır derisi ile  Isparta il genelinde 4.150 adet koyun, 8.150 adet keçi, 12.650 kg. sığır derisi satışa sunuldu. Genel olarak keçi ve koyun derileri 13-16 TL , sığır derisi kilogram olarak 3-5 TL arasında fiyatlara satıldı. İhaleye çok sayıda müracat bulunurken, bazı mütahitler fiyatları çok yüksek bulduklarını ifade ederek ihaleye katılmamışlardır. 

İhaleye katılan firma sahipleri  "Türk Hava Kurumu  ilk defa Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ihalesini birlikte yapıyor, THK bu yıl 5 defa ihale açtı ancak ihale başlangıç fiyatlarını yüksek bulduğumuz için önceki ihalelerde teklif vermedik, ihaleler iptal oldu. 4. ihalede sadece keçi derileri için ihaleye girdik, bugün ise koyun ve sığır derilerini piyasa değerinin çok üstünde olmasına rağmen satın aldık. THK bu sene işi çok sıkı tutuyor, toplayacağı derileri iyi fiyatlarla satmak istiyor,ama bizde zarar etmek istemiyoruz" dediler. 

THK Antalya Şube Başkanı ise bu sene derileri iyi fiyattan satabilmek için sıkı bir mücadele verdiklerini, bunda da başarıya ulaştıklarını ifade etmiştir. Yüceliş "Eğer bu sene derilerin THK'ya bağışlanması konusunda halkımız daha istekli ve duyarlı davranır ise bu gelirden Antalya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kızılay, Diyanet Vakfı ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) yani Antalya halkı kazançlı olacaktır. Çünkü; Türk Hava Kurumu gelirinin yüzde 60'nı bu kurumlar arasında
dağıtıyor ayrıca aldığı yangın söndürme uçaklarıyla ülkemizdeki orman yangınlarında etkili görevler yapıyor, bu nedenle bu sene "bir deri bir su damlası" adı altında kurban derisi toplama kampanyası başlatılmıştır." dedi.